Metalindustriens Uddannelsesudvalg

Efteruddannelsesudvalg og fagligt udvalg for metalindustrien. Organiseret i en række underudvalg; udviklingsgrupperne, der arbejder  med industriens forskellige uddannelsesområder.

Kontaktperson

Morten Ørnsholt


Medlemmer

Titel Navn E-mail Organisation
Medlem Anders Laubjerg 0800ALA(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal
Medlem Arne E Petersen 0716arp(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal
Medlem Burkhard Winski burkhard(snabel_a)danfoss.com DI - Dansk Industri
Tilforordnet Finn Kyed fky(snabel_a)arbejdsgiverne.dk Arbejdsgiverne
Medlem Hanne Birgitte Nylev nylev(snabel_a)nhstaal.dk Arbejdsgiverne
Medlem Jan Overgaard Gregersen 0100jag(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal
Medlem Jesper Kvistgaard (kontaktperson) jkvistgaard(snabel_a)grundfos.com DI - Dansk Industri
Medlem Jesper Lesak-Christiansen 0000les(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal
Medlem Lars Christiansen lch(snabel_a)kvm.dk DI - Dansk Industri
Medlem Lars Henning Hansen 0500LAH(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal
Næstformand Lone Folmer Berthelsen lofb(snabel_a)di.dk DI - Dansk Industri
Tilforordnet Michael Boas Pedersen mibp(snabel_a)di.dk DI - Dansk Industri
Formand Per Påskesen pps(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal
Medlem René Nielsen 0800ren(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal
Medlem Ryan Rahbæk ryan.rahbaek(snabel_a)autohuset-vestergaard.dk DI - Dansk Industri
Medlem Stig Nalbandian sn(snabel_a)olsen-metal.dk DI - Dansk Industri
Medlem Svend Skov Jensen 0209SVJ(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal
Tilforordnet Trine J. Rasmussen 0000trr(snabel_a)danskmetal.dk Dansk Metal

Uddannelsesområder

Efteruddannelser

2203 Udvikling og produktion til digitale medier
2204 Støberi- og metalskrotningsindustri
2231 Vedligehold af produktionsudstyr i metalindustrien
2235 Karrosseriteknik
2239 Maritime håndværksfag
2241 Entreprenør- og landbrugsteknisk område
2244 Maskin og værktøjsområdet
2246 Køretøjsområdet
2247 Låseteknik, mekanisk indbrudssikringsanlæg
2252 Elektronik- og svagstrømsteknisk område
2259 Data- og kommunikationstekniske område
2273 Automatik- og procesteknisk område
2604 Flyteknisk område
2606 Guld- og sølvsmedeområdet
2608 Skibsbygningstekniske område
2610 Smedeteknisk område
2650 Svejsning og termisk skæring i metal
2707 Køleteknisk område
2708 Klimateknisk område
2709 Varmeteknisk område (fyrede anlæg)
2779 Teknisk dokumentation i industriel produktion

Erhvervsuddannelser

Automatikmontør
Automatiktekniker
Automatiktekniker i elektrobranchen (tidligere elektrotekniker)
Automatiktekniker i elevatorbranchen
Beslagsmed
Bestiksølvsmed
Butiksguldsmed
Bådassistent
Bådebygger
Bådmekaniker
CNC-assistent
Ciselør
Cykelmekaniker
Cykelmontør
Datatekniker med speciale i infrastruktur
Datatekniker med speciale i programmering
Elektronik udviklingstekniker
Elektronikfagtekniker
Energiteknik
Entreprenørmaskinmekaniker
Finmekaniker
Finmekanikerassistent
Flymekaniker, flyelektronik
Flymekaniker, flymekanik
Frontline pc-supporter
Frontline radio/tv-supporter
Gravør
Guldsmed
Industriassistent
Industrimontør
Industritekniker - produktion
It-supporter
Jern- og metalsliber
Karrosseribygger
Karrosseriopretter
Karrosserismed
Klejnsmed
Knallertmekaniker
Korpussølvsmed
Kranmekaniker
Køleassistent
Køletekniker
Landbrugsmaskinmekaniker
Landbrugssmed
Lastvognsmekaniker
Lastvognsmontør
Låsesmed
Materielmekaniker
Medicotekniker
Metaltrykker
Modelsnedker
Motorcykelmekaniker
Oliefyrstekniker
Personliftmekaniker
Personvognsmekaniker
Personvognsmontør
Radio-tv-fagtekniker
Sejlmager
Skibsmontør
Smed, bearbejdning
Støberiassistent
Støberitekniker med speciale i sandstøbning
Støberitekniker med speciale i støbning i permanente forme
Svejser
Teleinstallationstekniker
Telesystemtekniker
Våbenmekaniker
Værktøjsmager
Værktøjstekniker
Ædelstensfatter

Produceret af Adapt A/S