AMU Statistik 2017

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - FKB og AMU EUU - Fag(AMU) Antal kursister
2013201420152016
FællesSkibsbygningstekniske område328589582166
Svejsning og termiske skæring i metal20759186381709715733
Total21087192271767915899
IFArbejdets organisering ved produktion i industrien20460166071873616038
Betjening af industrirobotter for operatoerer457516506474
Betjening af travers-, portalkran og riggerudstyr1326112010581062
Fremstilling af beklaedning og tekstiler8565630
Fremstilling af elektronikprodukter1006924835937
Fremstilling af hybride print11791078841148
Fremstilling af produkter i plast103296412311255
Metrologi i metalindustrien3380090
Montage af lettere industriprodukter18000
Operatoeropgaver i el-forsyning417559487583
Overfladebehandling1854211915221133
Pladebearbejdende metalindustri9984101196
Plastsvejsning97691910961094
Postale produkter og processer1624127218364729
Produktion af fødevarer og nydelsesmidler830822895916
Produktion af medicinalprodukter990124317782026
Produktion og teknik i procesindustrien114679612892025
Spåntagende metalindustri1174156412491283
Total34706307323352333989
MIAutomatik- og procesteknisk område2835249024612586
Cykel-, knallert- og motorcykeltekniske område59485273
Data- og kommunikationstekniske område946330341379
Elektronik- og svagstrømstekniske område197323130
Entreprenør- og landbrugstekniske område2859311923752881
Flyteknisk område691405195404
Guld- og soelvsmedeområdet296315338380
Karrosseritekniske område14549
Klimateknisk område368398319348
Koeleteknisk område720682773781
Køretøjsområdet6216640857026035
Låseteknik, mekanmisk indbrudssikringsanlæg543016
Maskin- og værktøjsområdet18461051705517
Opbygning og drift af offshore installationer561458317207
Smedeteknisk område125118045
Teater-, udstillings- og eventområdet37000
Teknisk dokumentation i industriel produktion7734882290
Varmeteknisk område (fyrede anlæg)312308239319
Vedligehold af produktionsudstyr i metalindustrien222143161170
Total19262171141422315304
Total75055670736542565192

Skibsbygningstekniske område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Arbejdsmiljø og sikkerhed, svejsning/termisk85637517
Gassvejsning af stumpsømme - rør37
Lys b svejs-stumps rør alle pos5933
Lys b. svejs-kants plade/rør4130
MAG-svejs-kants plade/plade pr 1352217
MAG-svejs-kants plade/rør pr 1353514
MAG-svejs-kants plade/rør pr 1363446
MAG-svejs-stumps rør alle pos pr 136132730
Manuel måle og bearbejdningsteknik2125
Skibsbygning, placering og regler1125
Tegningslæsning, projektion og isometri13
TIG-svejs-kants uleg plade/rør1452
TIG-svejs-stumps svær rustfri rør alle pos12113020
TIG-svejs-stumps tynd rustfri rør alle pos10406236
TIG-svejs-stumps tynd rustfri rør pos PA-PC11181710
Total328589582166

Svejsning og termiske skæring i metal

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Arbejdsmiljø og sikkerhed, svejsning/termisk2728288323802437
Gassvejsning af stumpsømme - rør272296267189
Gassvejsning af stumpsømme - rør proces 3119612411975
Gassvejsnning proces 31183694752
Kvalitetsstyring af svejsearbejde1321619792
Kvalitetsstyringssystem og svejsekoordination1002158890
Laserskæring for operatører34251534
Lys b svejs-stumps plade alle pos22815110889
Lys b svejs-stumps plade pos PA-PF19516512595
Lys b svejs-stumps rør alle pos885641589414
Lys b svejs-stumps rør pos PA-PC2131219076
Lys b. svejs-kants plade/plade422340248249
Lys b. svejs-kants plade/rør429416383333
Lysbue, Reparationssvejsning43182315
Lysbuesvejsning399260193251
MAG-reparationssvejsning proces 13586365427
MAG-svejs-kants plade/plade pr 135750691834671
MAG-svejs-kants plade/plade pr 136602503357322
MAG-svejs-kants plade/rør pr 135518456525498
MAG-svejs-kants plade/rør pr 136601611495515
MAG-svejsning af rustfri stål, proces 13523125322
MAG-svejsning proces 135733558577780
MAG-svejs-stumps plade alle pos pr 135241165238191
MAG-svejs-stumps plade alle pos pr 136445267122190
MAG-svejs-stumps plade pos PA-PF pr 135551520465374
MAG-svejs-stumps plade pos PA-PF pr 136380356264285
MAG-svejs-stumps rør alle pos pr 135132139213153
MAG-svejs-stumps rør alle pos pr 136726493483422
MAG-svejs-stumps rør pos PA-PC pr 135766863110
MAG-svejs-stumps rør pos PA-PC pr 136289183109189
Manuel flammeskæring131331
Manuel måle og bearbejdningsteknik1830
Matematik for svejsekoordinatorer11
Materialeforståelse, aluminium851427183
Materialelære, rustfri stål881507783
Materialelære, stål21803683
MIG-svejsning aluminium proces 131 kantsømme24262135
MIG-Svejsning, aluminium svær pl/pl, kantsømme, PF11181710
MIG-svejsning, aluminium svær plade, kantsømme52454249
MIG-svejsning, aluminium svær plade, stumpsømme41152044
MIG-svejsning, aluminium tynd plade, stumpsømme141423
Pulversvejsning rør og plade - proces 12125
Pulversvejsning, plade - proces 1213022
Skæreprocesser og fugeformer711857364
Svejseprocesser og kontrol af svejsearbejde6916578149
Svejser og CE-mærket bygningsstål29
Svejsning og bearbejdningsteknik241519
Tegningslæsning, projektion og isometri65
TIG-svejs-kants rustfri plade/rør557519579638
TIG-svejs-kants uleg plade/rør500463719570
TIG-svejsning1040789636688
TIG-svejsning af tyndere plade, aluminium801035369
TIG-svejsning, aluminium svær plade, kantsømme53437186
TIG-svejsning, aluminium tynd plade, kantsømme10081116108
TIG-svejsning, aluminium tynd plade, stumpsømme63466751
TIG-svejsning, rustfrit stål kantsømme pl/pl, PF10813237
TIG-svejsning, u/lavt legeret pl/pl kantsømme, PF342521
TIG-svejs-stumps svær rustfri plade512313075
TIG-svejs-stumps svær rustfri rør alle pos553558509424
TIG-svejs-stumps svær rustfri rør pos PA-PC166141130147
TIG-svejs-stumps tynd rustfri plade348239297235
TIG-svejs-stumps tynd rustfri rør alle pos138111561058764
TIG-svejs-stumps tynd rustfri rør pos PA-PC475314225220
TIG-svejs-stumps uleg plade1629328265
TIG-svejs-stumps uleg rør alle pos1527154315871156
TIG-svejs-stumps uleg rør pos PA-PC406394266277
TIG-svejs-stumps uleg rør pos PA-PC213010
Total20759186381709715733

Arbejdets organisering ved produktion i industrien

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Anvendelse af 5-S modellen for operatører2618203515791264
Anvendelse standardiseret arbejde for operatører878484102
Auditforståelse i en produktionsvirksomhed21
Den personlige uddannelses- og jobplan39230281
Den personlige uddannelses- og jobplan5457
Etablering af selvstyrende grupper3943139479
Forebyggelse af fejl med Poka-Yoke for operatører25170
Forretningsforståelse for produktionsmedarbejdere4995341027832
Håndtering af ensidigt gentaget arbejde205713
Innovationsegnede produktionsområder18120634555
IT og produktionsstyring for medarbejdere1099910
Kanban-styring for operatører33594539
Kommunikation i teams386267679568
Kompetencebehov og -udvikling i teamet27
Kunde/leverandørforhold for operatører1512791925541
Kvalitetsbevidsthed ved industriel produktion400326443842
Kvalitetsstyring i virksomheden492412
Lean Flow to Line for operatører853012659
Lean i vedligeholdet for operatører19668211158
Lean support i produktionen5910614611213
Lean værktøjsanvendelse for operatører114142312041452
Lean-kortlægning af værdistrøm for operatører1000465406210
Logistik for produktionsmedarbejdere563434173101
Medarbejdernes personlige ressourcer i jobbet47727512036
Miljø- og energiforbedringer i industrien30
Miljøarbejde i industrien68517412
Omstillingseffektivisering for operatører154217154222
Operatørstyret optimering af vedligeholdet23383123154
Personlig udvikling til arbejde og uddannelse283193579595
Praktisk problemløsning for operatører28221319699
Produktionsgruppers udarbejdelse af eSOP13
Produktionsoptimering for operatører v.h.a. Lean3902360934362744
Selvevaluering i praksis3810
Selvevaluering i produktionsgrupper6816
Sikker adfærd i produktionsvirksomheder14701034891387
Sikkerhed i industrien 1 - Sikker adfærd269
Sikkerhed i industrien 2 - systematisk arbejde96
Six Sigma for operatører18
Statistik for operatører2542
Systematisk problemløsning for operatører6189021159977
Tavlemøder for selvstyrende produktionsgrupper8518551453571
Teambuilding for selvstyrende grupper416386807420
TQM for operatører i industrien.77111171327
Udarb. af projektdefineringer efter Six Sigma1473
Uddannelsesplanlægning for medarbejdere43
Udvikling af sikkerhedskultur i industrien672605845279
Valideringsopgaver for operatører15
Videndeling og læring for medarbejdere2046219044
Værdibaserede arbejdspladser71943548402
Total20460166071873616038

Betjening af industrirobotter for operatoerer

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Betjening og basis programmering af svejserobot12192015
Håndtering med industrirobotter for operatører7147
Håndtering med industrirobotter for operatører103730
Programmering og optimering af svejserobot1421
Robot, fejlfinding på periferiudstyr - operatør14112010
Robotbetjening for operatører154199207194
Robotsvejsning med processerne TIG/Plasma131213
Robotter i industrien for operatører151177178200
Total457516506474

Betjening af travers-, portalkran og riggerudstyr

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Anhugning af byrder279247264360
Anhugning og betjening af traverskran under 5 tons232110
Certifikatuddannelse C for kranførere652592626658
Etablering af selvstyrende grupper3116119
Kommunikation i teams93863844
Komplekse løfteopgaver for riggere12
Kunde/leverandørforhold for operatører13860
Kvalitetsbevidsthed ved industriel produktion23
Kvalitetsstyring i virksomheden3131
Personlig udvikling til arbejde og uddannelse12
Teambuilding for selvstyrende grupper34
Videndeling og læring for medarbejdere15
Værdibaserede arbejdspladser13
Total1326112010581062

Fremstilling af beklaedning og tekstiler

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Accessories og små hatte i cinnamay12
Fiber og garnvalg til fremstilling af tekstiler1023
Mærkning af tekstiler24
Rationel syning af nederdel1020
Reparation af arbejdstøj 116
Tekstilprøvning27
Total8565630

Fremstilling af elektronikprodukter

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Anvendelse af metoder for sporbarhed26373016
Blyfri manuel lodning127926879
Brug af måleinstrumenter23372917
ESD sikring for operatører23
ESD-sikring af elektronikarbejdspladser2196881140
Grundlæggende montage- og loddeteknik på print76185170
Grundlæggende reworkteknik32
Identifikation af gængse elektronikkomponenter79854843
Identifikation af specielle elektronikkomponenter29261036
Lodning af SMD komponenter53845169
Lodning og montage af leadede komponenter14311011
Montage af elektriske apparater5226
Pers. sikkerhed v arbejde med epoxy og isocyanater240269310307
Reparation og modifikation af print1514
Total1006924835937

Fremstilling af hybride print

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Avanceret loddeteknik, HMT komponenter24
IPC Inspektion - Lodninger63395967
Pers. sikkerhed v arbejde med epoxy og isocyanater103896965019
Q-lodning121525
Q-lodning af SMD-komponenter2011
SMD-produktion141614
Total11791078841148

Fremstilling af produkter i plast

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Anvendelse af epoxykompositter45346949
Anvendelse af termoplastmaterialer67846434
Betjening af enkle ekstruderingsanlæg34321621
Betjening af sprøjtestøbemaskiner143527
Betjening af sprøjtestøbemaskiner515713
Fejlretning på sprøjtestøbte emner121116
Finish og reparation af epoxyemner39
Finish og reparation af kompositemner18
Indkøring af ekstruderingsanlæg17
Kompositter og produktionsteknikker 141
Materialevalg ved plastproduktion31
Montage og indstilling af sprøjtestøbeforme34173834
Optimering af sprøjtestøbeanlæg181613
Overflade- og finishreparation på vinger12
Pers. sikkerhed v arbejde med epoxy og isocyanater226416388365
Polyurethanstøbning231714
Reparation af vingeoverflade og laminat7772
Reparation af vingestrukturer645716
RTM vakuumstøbning af Epoxykompositter36
Sikkerhed ved polyesterstøbning141188178
Sikkerhed ved polyesterstøbning154334
Støbning af avancerede epoxy prepregemner49173
Støbning af epoxy-komposit emner58
Støbning af glasfiberarmeret polyesteremner172517
Total103296412311255

Metrologi i metalindustrien

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Emnetegning i CAD, introduktion12
Kontrolmåling med fast og stilbart måleværktøj3334
Metrologi med GPS ISO standard matrix17
Præcisionsmåling med stilbart kontrolværktøj3335
Total3380090

Montage af lettere industriprodukter

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Anvendelse og kontrol af olie og fedt produkter18000
Total18000

Operatoeropgaver i el-forsyning

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Ajourføring L-AUS/AUS for operatører i elforsyning117
El-komponentkendskab for operatører14
Kabelfejlfinding elforsyning10
Montage af kabler22847537
Operatørarbejde på el-forsyningsanlæg408025
Sikkerhed for operatører på el-forsyningsanlæg395421332394
Total417559487583

Overfladebehandling

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
1-komponent vådlakering - operatører48
Airless og pneumatisk malingspåføring20824516088
Automatisk pulverlakering2113
Fristråleblæsning af stålkonstruktioner24625614886
Kemisk forbehandling på industrianlæg2222
Kvalitetskontrol - stålkonstruktioners overflade10921516479
Manuel pulverlakering1828
Mekanisk forbehandling af stålkonstruktioner25626018599
Metallisering af stålkonstruktioner23923414989
Opbygning af malingssystemer efter specifikation20422816181
Pers. sikkerhed v arbejde med epoxy og isocyanater485668487540
Pulverlakering - materialer og processer3811
Total1854211915221133

Pladebearbejdende metalindustri

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Emnetegning i CAD, assembly med 2-4 parter23
Emnetegning i CAD, introduktion26
Operatør ved CNC-styret kantpresse19131714
Operatør ved CNC-styret revolverstanser141021
Operatør ved klippe, bukke og valsemaskiner21143417
Opstilling og programmering CNC-styret kantpresse29152216
Tegningsinformation og -fremstilling60
Total9984101196

Plastsvejsning

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Ekstrudersvejsning af plastmaterialer2838
Kvalitetskontrol - Plastsvejsning1428
Pers. sikkerhed v arbejde med epoxy og isocyanater147123196176
Recert. af stuk-, muffe- og elektrosvejsning467440528462
Recert. af svejsning af tykvæggede plastmaterialer13152117
Recertificering af varmluft- og ekstrudersvejsning19484048
Stuk-, muffe og elektrosvejsning202154170208
Svejsning af polymermembraner15
Svejsning af tykvæggede plastmaterialer72506385
Varmluft- og ekstrudersvejsning19333035
Total97691910961094

Postale produkter og processer

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Innovative forbedringsprocesser på postområdet252
Kommunikation i teams10714355
Kunde/leverandørforhold for operatører26519516594587
Kvalitetsbevidsthed ved industriel produktion768422
Postal Facility Management, værdier og jobområde98170
Sikkert postarbejde registrering af skader /ulykke2898639
Sundhed og velvære for postale medarbejdere37841935
Teambuilding for selvstyrende grupper40434676
TQM for operatører i industrien4811837
Værdibaserede arbejdspladser7114
Total1624127218364729

Produktion af fødevarer og nydelsesmidler

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Anvendt bryggeriteknik for operatører25
Anvendt tappeteknik for operatører22
Forædlingsteknik i ben- og fiskemelsindustrien28
HACCP/egenkontrol - operatører i fødevareindustri11701148
Kødkontrol i fjerkræindustri for operatører17191420
Processer og råvarer i levnedsmiddelindustrien2810610888
Produktionshygiejne - operatører fødevareindustri699579736725
Sensoriske undersøgelser for operatører362628
Total830822895916

Produktion af medicinalprodukter

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Betjening af procesanlæg under GMP og ISOregler183143264499
Fremstilling af steril batch654274233
Fremstilling af sterile lægemidler126250231220
GMP "brush up" - operatører medicinalindustri206120457137
GMP i praksis676946151
GMP-styret produktion52
Kvalificering og validering i medicinalindustrien13664627
Kvalitetskontrol for medicooperatører18108
Medicinalindustriel produktion259543660641
Tabletfremstilling10
Total990124317782026

Produktion og teknik i procesindustrien

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Analyse af proceskemiske problemstillinger14
Anvendelse af digitale PLCere for operatører20
Anvendelse af emballage for operatører10387895
Anvendelse af fjernvisende procesmåleudstyr9979152135
Anvendelse af lokalvisende procesmåleudstyr5265152181
Anvendelse af proceskemiske enhedsoperationer77407486
Arbejde med elektricitet for operatører24
Betjening af hydrauliske styringer for operatører15
Betjening af pneumatiske styringer for operatører11
Den personlige uddannelses- og jobplan1666
Dokumentation af procesindustriel produktion1212
Driftsoptimering af produktionsforløb/procesflow38172728
Effektivisering for operatører i procesindustrien9153119123
El-pneumatiske styringer for operatører1413
Fejlfinding på automatik og instrumentering3019
Forebyggende vedligehold på procesanlæg36
Håndtering af uheld og ulykker871074287
Inspektion for operatører i procesindustrien1566138
Instruktion og oplæring på procesanlæg8373116130
Kemikalieklassificering og mærkning - operatører51
Maskin- og el-sikkerhed for operatører, procesind.4039
Maskinbetjening i procesindustri20
Montage og justering af sensorer i procesindustri36
Operatør vedligehold, automatik intro24129
Operatør vedligehold, faste stoffer11
Operatør vedligehold, flydende stoffer/gasser11
Operatør vedligehold, L-AUS arbejde i produktionen10126
Operatør vedligehold, mekanisk intro40139
Operatør vedligehold, PLC Digital IO11
Operatør vedligehold, procesmåleudstyr76
Operatør vedligehold, relæ/pneumatisk styring48
PID regulering af procesanlæg18
Procesoptimering for operatører10
Produktion for operatører i procesindustrien74145668
Produktionskemi for operatører76366872
Prøvetagning og driftsanalyse for operatører18
Reparation og vedligeholdelse for operatører613711
Styringsteknik for operatører, procesindustri1147335
Uorganisk kemi for operatører i procesindustrien91417497
Total114679612892025

Spåntagende metalindustri

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Aluminium i forarbejdningsindustrien21
CAM fræsning (2D)314421
CNC drejning, overvågning og produktion46541652
CNC drejning, produktion og emnemåling15
CNC drejning, programmering og opstilling, 1-sidet28935872
CNC fræsning, enkel programmering og bearbejdning32875656
CNC fræsning, overvågning og produktion231555
CNC fræsning, produktion og emnemåling32351554
CNC fræsning, programmering og opstilling, 1-sidet24743446
CNC maskinopstart og -betjening for operatører14
CNC plan- og profildrejning, programmering491014651
CNC-drejeteknik, dialog programmering34
CNC-drejeteknik, produktion/opstiller26
CNC-drejetenik, operatør55
CNC-fræseteknik, operatør55
CNC-fræseteknik, produktion/opstiller17
CNC-teknik76
Drejeteknik på konventionel drejebænk164193184167
Emnetegning i CAD, assembly med 2-4 parter16785627
Emnetegning i CAD, introduktion6316312367
Emnetegning i retvinklet projektion341389595
Kontrolmåling med fast og stilbart måleværktøj3510298150
Operatør i metalindustrien, brancheintroduktion459697113
Operatør ved konventionel maskindrejning1341119850
Operatør ved konventionel maskinfræsning12112410163
Opspændingsmetoder, drejning16
Præcisionsmåling med stilbart kontrolværktøj21
Tegningsinformation og -fremstilling11588169
Total1174156412491283

Automatik- og procesteknisk område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Automatisk anlæg teknologisk opdatering komponente49
Automatiske anlæg, basis automation38
Automatiske anlæg, basis elektrisk kendskab18
Automatiske anlæg, basis hydrauliske kredsløb18
Automatiske anlæg, el-lære og relæteknik229217180185
Automatiske anlæg, El-pneumatik fejlfinding151125189158
Automatiske anlæg, fejlf. relæstyringer og motorer191175193181
Automatiske anlæg, hydraulik og fejlfinding172154129161
Automatiske anlæg, idriftsætning PLC styringer53366159
Automatiske anlæg, PLC fejlfinding55316170
Automatiske anlæg, PLC montage og fejlfinding86638870
Automatiske anlæg, PLC styring, følere og motorer81719386
Automatiske anlæg, pneumatik fejlfinding172155164176
Elevator 135641649
Elevator 228612634
El-introduktion for maskinreparatører, el-lære227198183185
El-introduktion for maskinreparatører, relæteknik135135169151
Fejlfinding/idriftsætning på komplekse PLC anlæg1313
Fieldbussystemer progr.fejlf. og idriftsætning192216
Hydraulik og diagramlæsning for maskinreparatører13818
Hydraulik og diagramlæsning, styring af tryk/flow71112164
Hydraulik, energioptimering af regulerede anlæg143929
Hydraulik, modulventilstyrede anlæg og vedligehold31
Hydraulikteknik for maskinreparatører124
Installation/idriftsættelse Ethernet2111
Instrumentrørlægger OLF1813
ISO-metrisk rørtegning OLF 1201620
Maritim-el, dokumentation og måleinstrumenter2313
Mekatronik, mekanisk demontage/montage-fejlfinding24
Operatørstyret vedligehold på automatiske maskiner3612412
PLC anlæg idriftsæt/fejlf og identifikationssystem1313
PLC anlæg, progr/idriftsætning HMI, kommunikation142621
PLC introduktion, automatiske maskiner og anlæg85818042
PLC programmering af kombinatoriske styringer85748889
PLC programmering af sekventielle styringer65615752
PLC programmering, styringer med analoge signaler23322217
Procesanlæg fejlfinding og optimering af systemer45331936
Procesanlæg indregulering/optimering PID regulator44342434
Procesanlæg instrument/kalibr af tryk/temp/niveau48323227
Procesanlæg introduktion, regulator og målekreds38464654
Sikkerhed på automatiske maskiner og anlæg7523
Sikkerhed på automatiske maskiner og anlæg105768
Sikkerhed på komplekse automatiske maskiner4117
Sikkerhed på komplekse automatiske maskiner203142
Sikkerhed ved arbejde nær elektrisk installation13331734
Systematisk vedligehold på automatiske maskiner103303447
Tilstandsbaseret vedligehold automatiske maskiner87436457
Vindenergianlæg, hydraulik14
Vindenergianlæg, mekaniske komponenter/systemer1418
Zero energismart - teknologisk opdatering17
Total2835249024612586

Cykel-, knallert- og motorcykeltekniske område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Affjedring /styretøj på cykler161212
Bremsesystemer på cykler161212
Fremstilling af hjul14
Motorstyring- indsprøjtning, tænding og cambus12
Reparation af el-cykler16161621
Specialcykler22
Transmissioner på cykler2114
Total59485273

Data- og kommunikationstekniske område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Database, design og programmering21212421
IT-Service, implementering og drift21
Kvalitetslodning efter IPC standarden30
Kvalitetslodning, inspektion efter IPC standard1222
Netteknik, anvendelse af teknologier og begreber203365810
Netteknik, databaseserver, install. og konfig.1020
Netteknik, install. brancherelaterede produkter102152336
Netteknik, installation af trådløst netværk20
Netteknik, serversystemer, installation og konfig.101454036
Netteknik, serversystemer, teknisk administration69241727
Netteknik, teknisk administration og overvågning29
Netteknik,systemsikkerhed, implementering og drift15
Operativsystem, install., opsætning og anvendelse1291025
Pc-bruger, hardwareopgradering og tilslutning39
Pc-bruger, pc opbygning og funktionsmåde1620
Pc-teknisk install. og service, softwaresupport17
Pc-teknisk, install. og service, hardwaresupport172219
Programmering i højniveausprog603524
Programmering i scriptsprog5116
Programudvikling i højniveausprog til hardware411916
Total946330341379

Elektronik- og svagstrømstekniske område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Bredbånd sammenkobling af udstyr & forbindelser29
Datakommunikation, opbygning af routede datanet2412
Instrumentering, program. af test og målsystemer36
IP Telefoni, konfigurering på netværk1272
Svagstrømstekn fejlfinding på DC og impulskredsløb11
Teknologisk ajourføring audio- og video-systemer30
Teknologisk ajourføring audio/video-systemer5255
Teknologisk instal opgradering & service, software64
Total197323130

Entreprenør- og landbrugstekniske område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Aircondition og klimaanlæg42361322
Avanceret styring på mobile hydraulikanlæg4519
Betjening, indstilling og udmåling på ballepresser1978897102
Betjening, indstilling og udmåling på mejetærsker345382267429
Betjening, indstilling og udmåling på traktor1152151810781191
Diesel, elektr. motorstyring og 4 ventilteknologi701285
Effektelektronik på mobilt udstyr165643
Eftersyn, mobile løfte- og transportredskaber.9311461133
Elektronik på mobile køretøjer12
Emissions nedsættende teknik på offroad Materiel24
Fejlfinding og reparation af finsnitter16
Gasmotor, elektronisk motorstyring2812
GPS udstyr, automatisk styring landbrugsmateriel598815323
GPS udstyr, fejlsøgning og diagnose, landbrugsmat156
GPS udstyr, styring eftermont. landbrugsredskaber515123
Grundlæggende elektronik på mobile køretøjer452522
Grundlæggende elektronik på mobile maskiner, 125
Grundlæggende elektronik på mobile maskiner, 211
Hydraulik eltek. på lastvognskraner154344
Hydraulik og diagramlæsning på offroad materiel59
Hydraulikteknik på offroad materiel46
Hydrauliske anlæg371635
Hydrauliske anlæg 3774747
Justering af og fejlfinding på traktorer214270117218
Klimaanlæg opdatering, entreprenør & landbrugsmask12
Kontrol og udmåling af variabel transmission29
Lovpligtigt syn af marksprøjter og tågesprøjter941324541
LS-hydraulik på mobile maskiner20351916
Opbygning og funktion af entreprenørmaskiner2710
Opbygning og funktion af mejetærsker88599056
Opbygning og funktion af traktorer271225826
Opbygning, funktion og reparation af finsnitter23
Sammenkobl. og indregul. af mobilhydrauliske anlæg16432116
Sikkerhedpå løfte- og hejseredskaber32101216
Sikkerhedseftersyn anhuggergrej/udskifteligt udst.16122713
Traktor: Justering, klargøring og fejlfinding31
Udmåling og indstilling på entreprenørmaskiner341232
Total2859311923752881

Flyteknisk område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
EASA Airline aircraft18554887
EASA Generel familization, fly1051
EASA type ajourføring, fly28
Elektronik 2 (Modul 4 B2)18
Flyfysik (Modul 2)18
Flymatematik (Modul 1)18
Flyvedligeholdelse, PART 66, opkvalificering51624612420
Flyvedligeholdelse, PART 66/145/14756
Grundlæggende el-lære (Modul 3)18
Love og bestemmelser (Modul 10)2725
Materialelære for flyindustrien ( Modul 6)14
Menneskelige faktorer (Modul 9)29151472
Udførelse af EWIS-vedligehold af fly79
Vedligeholdelsespraksis for flyindustrien ( Mo 7)58
Total691405195404

Guld- og soelvsmedeområdet

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Gemmologi, identificering af ædelsten1924
Guldsmedetekn., støbning, fremstilling af forme61738354
Guldsmedeteknik, fatning med stikkel26373332
Guldsmedeteknik, fatning ved forrivning30383649
Guldsmedeteknik, grabbefatning med enkelt sten21241931
Guldsmedeteknik, smykkefremstilling,enkle modeller76626180
Total296315338380

Karrosseritekniske område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Fremstilling af karrosseridele13
Fremstilling af karrosseridele 110
Fremstilling af karrosseridele 215
Karrosseriopretning28
Plastreparationsteknik på køretøjer19
Slutopretning og klargøring af karrosseri51
Vurdering af autoskader3415
Total14549

Klimateknisk område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Centraliseret Tilstandsovervågning og Styring /CTS1819
Energioptimering af ventilations- og klimaanlæg1216
Indregulering af ventilations- og klimaanlæg36565249
Industriventilationsanlæg, service og drift15
Klimateknik, drift af klima- og ventilationsanlæg47392951
Klimateknik, fejlfinding på automatikkomponenter311410
Klimateknik, service og drift52555361
Klimatekniske målinger og komponenter97878396
Køleanlæg på ventilations- og klimaanlæg1020
Måling af termisk og akustisk indeklima214024
Måling af termisk, atmosfærisk & akustisk indeklima28
VENT ordning, opkvalificering38332521
Total368398319348

Koeleteknisk område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Drift og optimering af 1- og 2-trins køleanlæg2819
Kommercielle køleanlæg med CO2 som kølemiddel5351
Køletek,termodynamik og lovgivning for køleanlæg92788773
Køletek.dim.af køleanlæg og anvendelse aflovgivn9310698102
Køletek.opbygn., idriftsættelse af køleanlæg68537172
Køleteknik, Drift af ammoniakkøleanlæg27212623
Køleteknik, frekvensomformere131812
Køleteknik, montage af kobberrør979410794
Køleteknik, opbygning af enkle el-relæstyringer66645669
Køleteknik, opbygning og funktion af køleanlæg132122129133
Køleteknik, valg af kølemidler1116
Køleteknisk dokumentation, styring og automatik83838380
Reparationsteknik, brandbare kølemidler12121327
Varmepumper med naturlige kølemidler25
Total720682773781

Køretøjsområdet

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Afprøvning af trykluftanlæg-LV1431
Afprøvning, justering og vurd. af bremseevne-LV27
Avanceret klargøring af køretøjer og både561247978
Diesel, elektr. motorstyring og 4 ventilteknologi9513698237
Dækrep. og monteringstek. på person- og varevogne334423
Dækreparation på tungt transportudstyr22
Dæktyper (afbalancering og kontrol)384738
Eftersyn og kontrol af lastbilmonteret kran2520
Eldrevne/hybride køretøjer, opbygning og service723631108
Elektronik på mobile køretøjer101213
Elektroniske applikationer på køretøjstestere541337586327
Fejlfind på afstandsreguleret cruise control (ACC)82194190
Fejlfinding avancerede emissionssystemer11
Fejlfinding og rep. på automatiske gearkasser25288184
Fejlfinding på køleanlæg1638928399
Fejlfinding på sikkerhedssystemer2081489298
Funktionskontrol af avancerede motorstyringer215386163345
Funktionskontrol af benzinmotorstyring26221318297
Funktionskontrol af emissionssys. og motorstyring30216581115
Grundlæggende fejlsøgning, autoområdet21
Grundlæggende motorstyring, autoområdet19
Grundlæggende testerkursus, autoområdet24
Helhedsafprøvning af bil64402851
Hjulafbalancering og kosmetisk optimering455023
Hjulbremser12
Introduktion af køretøjsmodeller127387466732
Klargøring af køretøjer og både trin for trin381573542
Klargøring og kosmetisk reparation1381875735
Kontr og rep af dieselindsprøjtningsanl og forvarm6818260187
Kontrol af komfortanlæg i køretøjer2061117139
Kontrol af sikkerhedsudstyr23
Kontrol og fejlf. på køretøjers hydrauliske anlæg7358
Kontrol og fejlfinding af CommonRail diesel478336325183
Kontrol og fejlfinding af SCR system76190
Kontrol og fejlfinding på CAN-bus systemer255182281132
Kontrol og fejlfinding på dieselmotor344183176214
Kontrol og fejlfinding på klimastyring108511831
Kontrol og fejlfinding på komfortsysstemer110134154138
Kontrol og reparation af benzinindsprøjtningsanlæg921464559
Kontrol, fejlf. og rep. af viske/vaskesystemer123820
Kontrol, fejlfinding og reparation af lygter12201318
Montering og reparation af navigationsanlæg8630
Motorstyringssys.,kontrol,fejlf.,fejlret.79403497
Måleteknik og avanceret fejlfinding286262201206
Måleteknik på elektroniske anlæg - PV7360
Måleteknik på personvogne4141
Måleteknik ved simpel fejlfinding431223304357
Måleteknisk fejlfinding på elektroniske systemer373251372279
Rep af ABS anlæg med elek.stab.program (ESP)65433457
Rep og just af styr hjul og aksler på vogntog-LV1210
Rep. og fejlfinding på undervogn og affjedring1921943861
Reparation af ABS bremser20
Reparation af airbag anlæg50376378
Reparation af airconditionsanlæg612212128
Reparation af elektronisk klimateknik (ECC)405620
Reparation af elektronisk servostyring76
Reparation af gearkasse3428
Rudeilimning og reparation af stenslag13
Service af A/C anlæg o. 2,5 kg. på bus & lastvogn4797
Service og vedligehold af personbiler med gasmotor46
Serviceeftersyn med udlæsning af fejlkoder631143
Sikkerhed og miljø ved arbejde med rustbeskyttelse782911
Sikkerhedshåndtering af eldrevne/hybrid køretøjer13975212162
Udbedring af mindre skader med lakstift på autolak742135
Vejen som arbejdsplads, autohjælp803140268
Total6216640857026035

Låseteknik, mekanmisk indbrudssikringsanlæg

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Låseteknik, montage af sikringsenheder25
Montage af elektromekaniske låsekasser13
Montage af låseenheder og dørlukkere13
Montage af nøglerør og -bokse161016
Total543016

Maskin- og værktøjsområdet

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Bearbejdningsteknik, Cad/cam 2½D, fræsning57
Bearbejdningsteknik, Cam-programmering54
Bearbejdningsteknik, drejning, emnefremstilling4114
Bearbejdningsteknik, måling og dataopsamling22
Cad/cam redigering og overførsel til bearbejdning23
CAM fræsning (2D) på CAD-filer24493935
CAM fræsning (3D)12353739
CAM fræsning, flerakset bearbejdning1130
CNC drejning med C-akse (2-sidet)222114
CNC drejning med C-akse, avanceret (2-sidet)1211
Cnc drejning, manuel programmering1235622
CNC drejning, opstiller/bearbejdningscykler45
CNC drejning, opstilling/enkelstyk31
CNC drejning, programmering med cyklus/dialog517221
CNC drejning, programmering og opstilling, 2-sidet292119
CNC drejning,opstiller/indkøring20
Cnc fræsning, manuel programmering131
CNC fræsning, opstiller/enkeltstyk59
CNC fræsning, opstiller/indkøring71
CNC fræsning, programmering og opstilling, 2-sidet20836825
CNC fræsning,opstilling/bearbejdningscykler37
Dialogprogrammering, drejning og fræsning18
Emnetegning i CAD, assembly med mere end 4 parter103518
Emnetegning i CAD, designoptimering331710
Fræsning, emnefremstilling202131
GPS målsætning104347
Industriteknisk Projektionstegning1081575356
Maskintegning, 3D-Cad-konstruktion1781522
Maskintegning, Projektionstegning i cad17331
MTM bearbejdning, 5-akset12
Måleteknisk kontroldokumentation i metalindustrien1125
Overfladebearbejdning, Cad/cam 3D,fræsning26
Praktisk værkstedsteknik, spåntagning3711485108
Produktionstekniske beregninger for cnc72848277
Volumenmodeller, anvendelse og overførsel4320
Volumenmodeller, cad/cam, bearbejdning30
Volumenmodeller, dynamisk cad, produktionstegning143602617
Total18461051705517

Opbygning og drift af offshore installationer

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Automatiske anlæg, el-lære og relæteknik3211
Automatiske anlæg, hydraulik og fejlfinding22213347
Automatiske anlæg, pneumatik fejlfinding16
El-introduktion for maskinreparatører, el-lære20
Hydraulikteknik offshore kraner, drift/vedligeh.11
Indregulering af hydrauliktekn. systemer, offshore281423
Instrumentrørlægger, offshore1109662
Isometrisk tegningslæsning, offshore1205347
Momenttilspænd/efterspænd af bolte, Off Vindmøller19018510386
Montage/idriftsætning af hydrailiksys., offshore42383420
PLC introduktion, automatiske maskiner og anlæg16
Total561458317207

Smedeteknisk område

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
3D CAD - Isometrisk rørtegning11
Betjening af CNC-styret plasmaskæremaskine3232
Betjening, indstil. af CNC-kantpresse291213
CNC High Precision plasmabrænding1913
CNC kantpresse og CNC svingbukker13
Isometrisk tegningsforståelse, rør223413
Manuel og 3D CAD baseret pladeudfoldning13
Manuel udfoldning af plade23
Total125118045

Teater-, udstillings- og eventområdet

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Højderedning i teater,udstilling og eventbranchen11
Sikring i højden i teater,udstilling og eventbran17
Total37000

Teknisk dokumentation i industriel produktion

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
3D CAD, konstruktion764126
CAD konstruktion med brug af standard og objekt725113
CAD konstruktion og redigering31118794
CAD konstruktion, menu- og filhåndtering2830
CAD konstruktion, template og opsætning4738
CAD kontruktion og pladeudfoldning2513
Design, konstruktion og styrkeberegning14
Teknisk design i 3D CAD947032
Teknisk dokumentation af samlingskonstruktioner2815
Teknisk dokumentation design af rørkonstruktioner15
Teknisk konstruktion af samlingskonstruktioner422823
Total7734882290

Varmeteknisk område (fyrede anlæg)

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Cer. A i vedligehold og drift, kedler typ 1 og 2795966
Cert. A i vedligehold og drift af kedler type 384847112
Certifikat B i pasning af kedler type 1 og 21251089920
Eftersyn og rep på oliefyr kedelanlæg under 100 kW12
Igang og fejl af reg.automatik oliekedler < 100 kW12
Indreg og fejlf. af el styr. oliebrændere < 100 kW12
Mindre damp og hedtvandskedler højst 120 grader111
Store dampkedler højst 120 grader86
Store dampkedler over 120 grader78
Total312308239319

Vedligehold af produktionsudstyr i metalindustrien

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2013201420152016
Reparation og vedligehold af transmissionstyper16142527
Vedligeholdelsesteknik, lejereparation og smøring129814873
Vedligeholdelsesteknik, vedligeholdelse af pumper37324561
Vedligeholdelsesteknik, vibrationsmåling/-analyse321540
Total222143161170