Arbejdets organisering ved produktion i industrien

(AMU) Antal kursister og Tid - Kalenderår og AMU EUU - Fag og AMU EUU - FKB
2014201520162017
Anvendelse af 5-S modellen for operatører2618203515791264
Anvendelse standardiseret arbejde for operatører878484102
Auditforståelse i en produktionsvirksomhed21
Den personlige uddannelses- og jobplan39230281
Den personlige uddannelses- og jobplan5457
Etablering af selvstyrende grupper3943139479
Forebyggelse af fejl med Poka-Yoke for operatører25170
Forretningsforståelse for produktionsmedarbejdere4995341027832
Håndtering af ensidigt gentaget arbejde205713
Innovationsegnede produktionsområder18120634555
IT og produktionsstyring for medarbejdere1099910
Kanban-styring for operatører33594539
Kommunikation i teams386267679568
Kompetencebehov og -udvikling i teamet27
Kunde/leverandørforhold for operatører1512791925541
Kvalitetsbevidsthed ved industriel produktion400326443842
Kvalitetsstyring i virksomheden492412
Lean Flow to Line for operatører853012659
Lean i vedligeholdet for operatører19668211158
Lean support i produktionen5910614611213
Lean værktøjsanvendelse for operatører114142312041452
Lean-kortlægning af værdistrøm for operatører1000465406210
Logistik for produktionsmedarbejdere563434173101
Medarbejdernes personlige ressourcer i jobbet47727512036
Miljø- og energiforbedringer i industrien30
Miljøarbejde i industrien68517412
Omstillingseffektivisering for operatører154217154222
Operatørstyret optimering af vedligeholdet23383123154
Personlig udvikling til arbejde og uddannelse283193579595
Praktisk problemløsning for operatører28221319699
Produktionsgruppers udarbejdelse af eSOP13
Produktionsoptimering for operatører v.h.a. Lean3902360934362744
Selvevaluering i praksis3810
Selvevaluering i produktionsgrupper6816
Sikker adfærd i produktionsvirksomheder14701034891387
Sikkerhed i industrien 1 - Sikker adfærd269
Sikkerhed i industrien 2 - systematisk arbejde96
Six Sigma for operatører18
Statistik for operatører2542
Systematisk problemløsning for operatører6189021159977
Tavlemøder for selvstyrende produktionsgrupper8518551453571
Teambuilding for selvstyrende grupper416386807420
TQM for operatører i industrien.77111171327
Udarb. af projektdefineringer efter Six Sigma1473
Uddannelsesplanlægning for medarbejdere43
Udvikling af sikkerhedskultur i industrien672605845279
Valideringsopgaver for operatører15
Videndeling og læring for medarbejdere2046219044
Værdibaserede arbejdspladser71943548402
Total20460166001872016032