Industriens Fællesudvalg har nedsat en arbejdsgruppe, der skal sikre, at det nye uddannelseskrav dækkes bedst muligt i AMU. Arbejdsgruppen består af repræsentanter fra 3F, DI og Plastindustrien. Industriens Fællesudvalg har i forvejen erfaring med at udvikle kurser og undervisning i sikkerhed og arbejdsmiljø, herunder kurset Personlig sikkerhed ved arbejdet med epoxy og isocyanater
Det kommende kursus vil være relevant for alle virksomheder, der bruger produkter med isocyanater, fx polyurethanprodukter, som skumgummi, bygnings-og isoleringsskum samt fugemasse, visse maleprodukter, lak, lim m.m. Isocyanater kan fx forekomme ved arbejdsprocesser, hvor polyurethanprodukter opvarmes til mere end 150 grader. Det kan være ved svejsning og lodning af overflader, der er belagt med maling, lak, lim m.m. Dermed er kurset også relevant for fx svejsere, karrosseriteknikere, støberiarbejdere og medarbejdere i elektronikindustrien.
Deadline for uddannelse af kunder er august 2023
Kravet om uddannelse af personer, der arbejder med diisocyanatholdige produkter træder i kraft i august 2023. Her skal alle, som arbejder professionelt med produkterne, have gennemgået den uddannelse, som er defineret i forordningen fra EU.
Når kurset er færdigt, skal det godkendes af Arbejdstilsynet samt Børne- og Undervisningsministeriet.