Flere lærlinge i metalindustrien kan nu overveje at tilføje et udlandsophold til deres uddannelse. Med en millionbevilling fra det europæiske udvekslingsprogram Erasmus+ kan Metalindustriens Uddannelsesudvalg på vegne af Dansk Industri, Dansk Metal og TEKNIQ uddele legater til lærlinge på metalindustriens uddannelser, der tager dele af deres uddannelse i udlandet.
Bevillingen på 1,3 mio. kr. gælder for hele verden, hvorfor der nu bliver endnu flere muligheder for, at lærlinge i metalindustrien kan få erfaring med deres fag uden for Danmarks grænser. Legaterne giver lærlinge økonomisk støtte til indkvartering under opholdet.
- Et ophold ude i verden giver unge mennesker en god oplevelse og en bedre tro på, hvad de selv er i stand til. Derfor glæder det mig, at endnu flere unge nu kan få økonomisk støtte til at komme ud at opleve deres fag i et andet land, siger Pia Lauridsen, international konsulent i Metalindustriens Uddannelsesudvalg.
Industritekniker var i Filippinerne
Bevillingen kommer kort tid efter, at Metalindustriens Uddannelsesudvalg fik en anden bevilling fra Erasmus+, som alene fokuserer på oplæringsophold i Tyskland. Gennem flere år har Dansk Industri, Dansk Metal og TEKNIQ via Metalindustriens Uddannelsesudvalg arbejdet på at øge mulighederne for at komme til udlandet som en del af en erhvervsuddannelse.
En af de lærlinge der for nylig er vendt hjem til Danmark med arbejdserfaring og oplevelser fra mere eksotiske himmelstrøg, er Thomas-Emil Andersen, der har været udstationeret en måned i Filippinerne. Han i lære som industritekniker hos virksomheden Unimec og går på Mercantec.

Thomas-Emil Andersen (th) er i lære som industritekniker, og han er for nylig vendt hjem fra en måneds ophold i Filippinerne i en måned. Foto: Privat.
- Det var en fantastisk oplevelse at være derude. Folk var simpelthen så flinke. Det var spændende at se, hvordan filippinerne arbejdede. De havde en meget anderledes tilgang til tingene end vi har herhjemme i Danmark, siger han og slår fast: - Jeg kan klart anbefale andre at tage af sted. Det er noget helt særligt at komme til udlandet på den måde.
Søg allerede nu
Som lærling i metalindustrien, der skal udstationeres, kan man allerede nu ansøge om et legat. Har man som lærling eller virksomhed endnu ikke har fundet en udstationeringsmulighed, kan MI’s internationale konsulent Pia Lauridsen hjælpe.
Se Pia Lauridsens kontaktoplysninger herunder.