Roskilde Festival 1
06 juli 2026

Lærlinge reparerer festivalgæsternes ødelagte ting på Roskilde Festival

I fem dage har festivalgæsterne på Roskilde Festival haft en unik mulighed for at få repareret deres ting af et hold dygtige lærlinge fra Metalindustriens Uddannelsesudvalg. Lærlingene bidrager både til en mere bæredygtig festival og sætter samtidig fokus på værdien af en erhvervsuddannelse.

Under Roskilde Festival har automatikteknikere, smede, en guldsmed, en bådebygger, en cykelmekaniker, en sejlmager og en entreprenørmaskinmekaniker stået klar i Repair Shoppen til at tage imod alt fra soundbokse til bæltetasker og cykler.

Ødelagte ting får nyt liv 

– Det er helt genialt, at man kan få repareret sin soundboks her – og så endda gratis, lyder det fra en festivalgæst, hvis soundboks allerede bukkede under om mandagen efter en lidt for hårdhændet behandling af volumeknappen.

15 minutter senere var den repareret af to dygtige automatikteknikere og klar til at spille igen.

En af de automatikteknikere var Celina Esmann Fabricius. Hun synes, at det er sjovt at være på Roskilde Festival. Desuden er hun vant til at være kreativ i sit fag for at finde logiske løsninger. Derfor synes hun også, det er sjovt at reparere festivalgæsternes elektronik.

– Det er fedt at se folk blive glade for, at vi hjælper dem med deres ting. Humøret letter lige lidt, når tingene virker igen.

 

Ifølge Hanna Line Jakobsen, som sidder i direktionen for Roskilde Festival, er festivalen glade for at opleve engagementet fra de faglærte.

– Det er fantastisk, at flere faglærte engagerer sig i Roskilde Festival, og vi vil meget gerne synliggøre, hvad de bidrager med. Det bliver meget tydeligt gennem Campfire Hangouts og Repair Shoppen.

Skumfiduser, smede og samtaler

Udover Repair Shoppen havde smedelærlinge fra Roskilde Tekniske Skole smedet to bålfade, som var omdrejningspunktet for et pauseområde, hvor festivalgæsterne kunne riste skumfiduser og hygge sig omkring bålet. Smedelærlingene har talt med gæsterne og grebet chancen for at fortælle om deres uddannelse.

– Der har været god stemning ved bålfadene, og det har været sjovt. Mange har komplimenteret bålfadene og hele idéen med pauserummet, og så har der været nogle stykker, som har spurgt ind til vores uddannelse og vist interesse for faget, fortæller Jonas XXX fra Roskilde Tekniske Skole.

Repair Shoppen og Campfire Hangouts er et samarbejde mellem Roskilde Festival og Metalindustriens Uddannelsesudvalg ved Dansk Industri, Dansk Metal og TEKNIQ.

Kontakt os gerne og hør nærmere

Axel Hyldtoft Sonne

Projektkonsulent

Telefon

33 77 91 91

Mobil

30 44 25 71

E-mail

ahs@iu.dk