Årsplan 2025
- Udvalgsbetjening: Vi gennemfører omkring 200 årlige udvalgsmøder på vegne af de 11 faglige udvalg og deres respektive udviklingsudvalg og udviklingsgrupper, fire efteruddannelsesudvalg og certificeringsudvalgene P16 og P17. Inden for hvert udvalg udføres en række opgaver og aktiviteter, der er aftalt med de respektive udvalg. Udvalgene vi betjener er:
-
- Metalindustriens Uddannelsesudvalg med syv udviklingsgrupper
- Industriens Fællesudvalg med ni udviklingsudvalg
- Billedmediernes Faglige Udvalg
- Det Faglige Udvalg for Beklædning
- Det Faglige Udvalg for Digital Media
- Grafisk Uddannelsesudvalg
- Teater-, Event og AV-teknikeruddannelsens Faglige Udvalg
- Det Faglige Udvalg for Teknisk Designer Uddannelsen
- Snedkernes Uddannelser
- Snedkerfagets Fællesudvalg
- Træindustriens Uddannelsesudvalg
- Det Faglige Udvalg for Bolig og Ortopædi
- Træets Efteruddannelser
- P16 Certificeringsudvalg for Stålsvejsning.
- Uddannelsesarbejdet: Vedligehold, udvikling, implementering og markedsføring af nye uddannelser, nye fag, nye prøver og nye AMU-kurser. Vi har ansvar for 43 erhvervsuddannelser og 38 FKB’ere med ca. 900 AMU-kurser. Der sættes fokus på at uddannelsesdække og opkvalificere faglærere til at undervise i fx nye teknologier og tiltag ift. den grønne omstilling. Særligt udviklingen inden for kunstig intelligens, digitalisering, ressourceoptimering, brug af data og automation bliver central.
- Rekruttering og fastholdelse: Også i 2025 vil der være fokus på at sikre, at flere vælger og gennemfører en af industriens uddannelser. Indsatser igangsættes blandt andet som projekter under Trepartsaftalen “Flere lærepladser og entydigt ansvar” fra november 2020, men også via kampagner som Hands-on, events som DM i Skills, konferencer, uddeling af priser og en vedholdende kommunikations- og formidlingsopgave.
- Projekter og analyser: Vi gennemfører en række analyser, der afdækker faglærte og ikke-faglærtes kompetencebehov inden for industrien, herunder kompetencekrav afledt af den grønne omstilling, digitalisering og brug af kunstig intelligens. Vi varetager en række projekter finansieret via AMU, AUB, fonde eller fra fx regioner. Vi sikrer korrekt og stabil drift af de mange projekter og dertilhørende projektkrav og vi sikrer værdiskabelse af projekterne via formidling og implementering af de resultater projekterne fører med sig. Både projekter og analyser giver os viden til at udvikler, afprøver og udbreder indsatser i forhold til at sikre, vores uddannelser hele tiden er fremtidssikrede og attraktive for målgruppen, at faglærerne opkvalificeres, og at flere gennemfører en af vores uddannelser. I 2025 forventer vi at igangsætte op mod 30 projekter, som er finansieret af AUB-puljen for Trepartsaftalen om flere lærepladser og entydigt ansvar.
- Styrke samarbejdet med klimaerhvervsskoler og permanentgjorte videnscentre
- AMU udbudsrunde: Efteruddannelsesudvalgene skal behandle skolernes ansøgning om udbud af udvalgenes FKB’er og forberede sig på en ny udbudsmodel.
- AMU-bevillinger: Efteruddannelsesudvalgene skal behandle skolernes ansøgning om udbud af udvalgenes FKB’er og forberede sig på en ny udbudsmodel.
- Lokale uddannelsesudvalg (LUU): På 39 skoler har vi 157 LUU, der dækker industriens uddannelser. Organisationerne har udpeget ca. 900 udvalgsmedlemmer. Der er fortsat fokus på at skabe et tættere samarbejde med udvalgene. I den forbindelse udvikler vi en ny læringsplatform med fokus på at understøtte arbejdet i de lokale uddannelsesudvalg sammen med DEG og en række andre sekretariater. Og vores nye system til udvalgsregistrering bidrager til automatisering og smidiggøre flere processer.
- Events: Vi styrker erhvervsuddannelsers synlighed og image gennem events. Vores engagement i Skills-events øges i 2024, hvor vi både deltager i DM i Skills og World Skills. Til DM i april 2024 deltager vi med eget IU-telt med ti konkurrencefag, syv demonstrationsfag, tværgående stande og stort fælles ‘Prøv-Mærk-Føl’ område. Til World Skills i Lyon, september 2024 deltager vi i syv konkurrencer. I september uddeles Metalindustriens Lærlingepris til 25 nyudlærte svende. Vi afholder medaljearrangement for de dygtigste nyudlærte mediegrafikere og grafiske teknikere.
- AI og digitalisering: Vi arbejder med at få implementeret nye læringsmål i industriens erhvervsuddannelser og FKB’er på baggrund af de nye kompetencebehov som vi får afdækket indenfor AI (kunstig intelligens) og digitalisering mere bredt.
- Regional indsats: Vores regionale konsulenter understøtter eksisterende og potentielle oplæringsvirksomheder med at indgå uddannelsesaftaler med det formål at rekruttere lærlinge til virksomhederne og etablere flere lærepladser.
- International indsats: Vores team i international indsats understøtter, at flere lærlinge får mulighed for at gennemføre dele af eller hele deres uddannelse i udlandet. Som led i udstationerings-indsatsen gennemfører vi i 2025 for sjette gang vores samarbejdsprojekt med Lockheed Martin, hvor fire lærlinge på industriteknikeruddannelsen udstationeres til Lockheed Martin og gennemfører en del af en oplæringsperiode på fabrikken i Texas. I 2025 vil vi ligeledes gennemføre Globus-Projekt med udstationering af i alt otte lærlinge til Filippinerne. Vi har endvidere opnået en akkreditering hos Erasmus+, som giver os mulighed for at tildele legater til lærlinge, der skal udstationeres.
- Konferencer: Med det formål at fremme den faglige udvikling og styrke samarbejdet med centrale faglige aktører holdes en række faglige konferencer inden for fx epoxy-sikkerhed og svejsning.
- Svendeprøveadministration: Vi forventer at indgå ca. 1.100 aftaler med skuemestre om 540 svendeprøver. Vi forventer at udstede omkring 5.500 svendebreve og uddannelsesbeviser. I 2025 fortsætter vi med at udvikle på vores svendeprøvesystem og servicere de mange sekretariater, der via licensaftaler bruger systemet.
- Skuemestre: Sammen med vores organisationer udpeges og introduceres en lang række nye skuemestre og sensorer på flere af vores uddannelser. Vi arbejder videre med vores nye skuemesterunivers med læring og vidensdeling til at styrke skuemesterarbejdet.
- Virksomhedsgodkendelse: 13.131 virksomheder er godkendt som lærested. De har over 48.500 godkendte lærepladser. Vi forventer at behandle 1.800 ansøgninger fra virksomheder, der ønsker at blive godkendt som læreplads. Det medfører cirka 3.200 lærepladser. Omkring 1.600 virksomheder bliver besigtiget. Systemet Elektronisk Virksomhedsgodkendelse (EVG), som Industriens Uddannelser ejer og driver, anvendes af syv uddannelsessekretariater.
- Uddannelsestid: Vi forventer at behandle 500 sager om ændring af uddannelsestid.
- Klagesager: Vi forventer at behandle 15 klager over afslag på optagelse til eller udmeldelse af skoleoplæring. Vi forventer at behandle fem klager over svendeprøver.
- Dispensation for korte aftaler: Vi forventer at behandle 10 sager.
- Forligssager: Vi forventer at behandle fem sager.
- Tvistighedssager: Vi forventer at behandle 20-25 sager om tvistigheder mellem elev eller lærling og oplæringsvirksomhed.
- Statistik: Industriens Uddannelser udarbejder eud-statistikker, AMU-statistikker og statusrapporter, der formidles på hjemmesiden og via nyhedsbreve.
- Redegørelser: Vi udarbejder årlige redegørelser til ministeriet om erhvervsuddannelser og AMU.
- Svejsepas: Industriens Uddannelser bistår med at udstede svejsepas på både stål- og plastområdet.
- Kompetencefonde: Vi har i en årrække håndteret udbetaling og drift af tre fonde, Industriens Kompetenceudviklingsfond (IKUF), Slagteri- og Fødevareindustriens Kompetencefond (SFKF) og Træ- og Møbelindustriens Kompetencefond (TMKF), herunder drift og udvikling af fondenes hjemmesider, administrative systemer og regnskaber. Fra 1. januar 2025 håndterer vi også udbetaling og drift af Emballageindustriens Kompetenceudviklingsfond (EKUF). Vi arbejder fortsat med at forbedre de administrative systemer omkring fondsopgaven.
- Opsøgende konsulenttjeneste: IKUF, TMKF og EKUF har valgt os som sekretariat for Den Opsøgende Konsulenttjeneste. Vi vil derfor også i 2025 besøge virksomheder og vejlede om uddannelsesmuligheder og brugen af de respektive fonde og andre refusionsmuligheder på uddannelsesområdet samt overføre viden om uddannelsesbehov til uddannelseskonsulenterne i Industriens Uddannelser for de tre fonde.
- Økonomistyring: Vi udarbejder 21 selvstændige regnskaber og mere end 100 projekter.
- Driftsfællesskab: Vi har etableret et driftsfællesskab med seks uddannelsessekretariater, der tilsammen arbejder for 28 faglige udvalg, med det formål at fremme kvalitet, effektivitet og samarbejde, hvor det skønnes værdifuldt. Vi rådgiver TUR og SUS i juridiske spørgsmål, vi løser regnskabsopgaver for SEVU, og vi bistår flere sekretariater på ad hoc basis med dataudtræk på uddannelsesområdet.
- Hands-on: Vi leverer sekretariatsbetjening til og deltager i udviklingen af Hands-on indsatsen. I 2025 vil der i Hands-on regi være fokus på udviklingen af en podcast målrettet unge og deres forældre.
- Digitalisering: Vi arbejder med at afdække muligheder for og konsekvenser af digitalisering og kunstig intelligens bredt set inden for vores arbejdsfelt med det formål at skabe bedre service og om muligt også flere digitaliserede arbejdsgange.
- Administrative systemer: Som følge af STIL’s beslutning om at lukke EASY-P etablerer IU et nyt data-integrationspunkt (DIP). Samtidig arbejdes med at se, hvordan vi håndterer de øvrige konsekvenser af lukningen fx på godkendelsesområdet.
- Vi implementerer IU’s nye strategi for 2025-2028, som skal understøtte de tre strategiske mål: Udvalgsbetjening i topklasse, En kompetent organisation og Stærke rammer. Samlet set skal strategien resultere i øget værdiskabelse for vores udvalg.
- GDPR: Vi følger med i praksis og regler omkring persondata og løbende ajourfører vores arbejdsgange og procedurer.
- It-strategi: Vi fortsætter implementeringen af vores it-strategi - herunder øge kendskab og adgang til data, som kan tjene som grundlag for vores og vores ejeres mange alsidige opgaver. Vi implementerer og udbygger et register af kontaktpersoner på virksomheder, så vi kan tilgå vores virksomheder mere professionelt.
- Baseret på et omfattende analysearbejde fra 2024 vil vi fremlægge et beslutningsoplæg omkring nyudvikling af iu.dk til et site, der i højere grad kan håndtere de aktuelle kommunikationsbehov.
- Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat: I 2025 overrækker bestyrelsen legater til ambassadører for Boss Ladies som en tilkendegivelse af deres engagement og arbejde for erhvervsuddannelserne.